KAPELA

        AKTUÁLNĚ

        AKCE

        MUZIKA a TEXTY

        FOTKY

        KE STAŽENÍ

        ODKAZY

        fóRUM

        KONTAKTY

 

 


TOPlist


Jak to asi bylo s Poblitou lopatou a jiné zkazky... by Honza, srpen 2004

Tento text je nemístně dlouhý a obsahuje sprostá slova, proto by ho neměl nikdo číst. (Pozn. aut.)

Myšlenka, že by vlastně nebylo špatné muziku nejen poslouchat, ale také tvořit, dohnala mě a Pepu někdy na začátku našeho účinkování na střední škole. V návalu hudebního nadšení se mi podařilo přesvědčit svoji až neuvěřitelně shovívavou maminku k nákupu basy a komba (asi netušila, co tím způsobí); k tomu jsme si "vypůjčili" několikero kastrólů a kanystrů a první pokoušení hudebních múz a hlavně nervů sousedů mohlo vesele začít. Název POBLITÁ LOPATA (nápad jednoho z mých čejetických kamarádů, který žel na prvním a dost možná i posledním veřejném vystoupení tohoto tělesa ke své škode chyběl) tehdy hravě zvítězil před neméně inteligentními DuWenBleyt nebo PussyForked. O hodině německého jazyka jsem pak také vytvořil nezbytné logo ve stylu Morbid Angel, v budoucích modifikacích posléze vylepšené pivní tématikou.

Prvním záznamem byla sbírka Sick Beyond Disease, nahraná v červenci 99 na kazeťáku u nás v garáži pod pseudonymy Dr.Grinder & Lord Vader, pod nimiž jsme v té době také působili jako redaktoři obskurního školního anti-plátku PATOLOGÍK, vedeného ambiciózní šéfredaktorkou Piranhou. Přestože nahrávka obsahovala skladby výhradně ve stylu castrol´n´bass, projevuje se tu silný vliv S.O.D., zejména v hitovkách jako "Tvrdej ale buzíček", "The Ballad Of Jony" nebo "Vaníček/Fucker". Kvalita je samozřejmě otřesná, přesto vzbuzuje reakce u spolužáků, kteří jako odpověď zakládají personálně spřízněné bandy TOMÍK A JEHO TCHOŘI a The HRMAWASHERS, které však provždy zůstanou pouze ve slovní rovině. Zvukovou ochutnávku Vám (naštěstí?) nejsem schopen poskytnout, neboť kazeta s nahrávkou Sick Beyond Disease se v mém archivu nedochovala, páč jsem ji zřejmě v návalu sebemrskačství smazal. Po světě by se však mohly toulat minimálně dvě další kopie.

Posun kupředu přinese Pepův nález kytary věhlasné značky Jolana na půdě jejich rezidence. Chybí sice dostatečná aparatura, ale konečně je tu možnost skládat opravdové písně. Seance probíhají u mne doma a první hity na sebe nenechají dlouho čekat. Tvorba je vcelku různorodá - od tříakordovek, tažených povětšinou Pepovou nekompromisní lyrikou ("zaživa mne vykálel, v hajzlu jsem se vyválel" - Vykálen zaživa; "návaly slasti, oči se mhouří, opilá kráska pod stolem kouří" - Kamenné tváře), přes fofr sypačky jako Opovržení nebo Sekačka až po vcelku psychedelické kusy (Drcení hudebního sluchu, Večerní oslava na Fiji). Texty jsou zhusta produktem neuvěřitelně nudných hodin výše zmiňovaného německého jazyka. Jakákoliv vystoupení jsou sice v nedohlednu, přesto se Poblitá lopata dostává do povědomí, neboť v té době s Pepou hojně navštěvujeme různá restaurační zařízení v MB a okolí (to nám ostatně zůstalo dodnes), kde v podroušeném stavu propagujeme opileckým zpěvem své hity (i na to občas dojde). Zejména Sekačka s nesmrtelným veršem "vypni tu zasranou sekačku, nebo tě rozsekám na sračku" se tímto stává proslulou... Viz raritní video.

Zlom přichází na podzim 2000, kdy se členové PL setkávájí prostřednictvím své spolužačky Lucky N. s rohatskými nadšenci Méďou (bicí) a Víťou (kytarou), dávajíce tak dohromady vzniknout BSE BANDu a agrometálu vůbec, a tím nechávají Poblitou lopatu na dlouhé 4 roky ležet v kůlně. Až...

14/08/04 narozeninová párty Rohatsko

Myšlenky na oživení od té doby již takřka zlegendárnivšího projektu Poblitá lopata přišly na světlo světa na jaře 2004 jako výsledek hledání co nejdebilnějšího dárku k Víťovým třicetinám. Na pomoc jsou přivoláni dva noví členové - Méďa (zpěv) a dlouholetý přítel skupiny a multiinstrumentalista Čutora (bicí). Místem, kde má dojít k prvnímu oficiálnímu vystoupení PL se pak stává 14. srpen a velká narozeninová party pod širým nebem na Rohatsku, když oslavenci jsou vedle Víti i sám Méďa a kámoši Bosák a Dan. Ještě čtrnáct dní před dnem D však kapela v podstatě neví, co bude hrát, o nějakém zkoušení ani nemluvě a nikoho to nijak zvlášť nestresuje. Nakonec je za menších porodních bolestí hotov playlist, úměrný našim hudebním schopnostem. Problémy se vyskytly v nástrojovém obsazení, neboť v tak krátké době se v době prázdnin všechno v jedné sestavě prostě nedalo naučit (zejména Méďa svou roli zpěváka dost podcenil, takže hodně si toho na zpěv musel nabrat Pepa), a tak se v pátek večer před akcí vymýšlí v Obrubech v hospodě složení kapely na jednotlivé písně. Jako základ to sice není nic moc, ale nálada byla rozhodně výborná:-)

V sobotu se nejdříve muselo čekat, až se umoudří počasí a vojenský stan přišel rozhodně vhod. Role předkapely připadla nečekaně BSE BANDě, která odehrála jen to nejnutnější, aby se mohl jít Kolďák co nejrychleji věnovat svému nejoblíbenějšímu koníčku - nezřízené konzumaci alkoholických nápojů. Po nezbytných gratulacích pak nastoupila Poblitá lopata, jakožto správná legenda až za hluboké tmy, a ostuda mohla začít. Produkce vesměs odpovídala počtu zkoušek, které jsme pohromadě absolvovali (dvě), ale myslím, že jsme se všichni pobavili výtečně, a o to bylo koneckonců hlavním cílem celé této akce. Moje předsevzetí, že nebudu moc pít, abych to nekurvil víc, než je nezbytně nutné, vzalo za své už ve tři odpoledne, takže mi ani v nejmenším nevadilo, když mi Kolďák přinesl na plac flašku ferneta. Lidi sice až na tradiční držáky moc nepařili, ale snad se nenudili, protože výběr byl vcelku pestrý... Kompletní playlist je tady, je totiž dost možné, že některé skladby nebyly moc k poznání:-)

Disintegration (Slayer)
Countess Bathory (Venom)
Travička (Alkehol)
Není o mě zájem (Alkehol)
Kamenné tváře (Poblitá Lopata)
Sekačka (Poblitá Lopata)
Ve stínu zákona (Debustrol)
Anděl strážnej (Alkehol)
War Is Coming (Six Feet Under)
Průša (Hagen Baden) + special guest Majda
United Forces (S.O.D.)
Humusák (E!E)
Traktor (Visací Zámek)

Ve finále byl pozván do akce také již silně podroušený Kolďák, aby svým sólem podpořil nesmrtelný Traktor. Pak už následovala jen veselá kalba, u některých jedinců završená exkurzí na Pluto. Hlavní protagonisté se shodli, že k další reinkarnaci Poblité lopaty dojde za deset let na Víťovy čtyřicátiny. Tak uvidíme, jestli se jich dožije...

 


 

  
  Webmaster @ Luboš